Koronakoiria kouluttava yhdistys Wise Nose - Suomen hajuerottelu ry kaipaa lisää koulutusmateriaalia.

Kun koiria opetetaan tunnistamaan koronatartunta, ne tarvitsevat suuren määrän sekä terveiden että koronainfektioon sairastuneiden ihmisten näytteitä haisteltavaksi. Eduksi on, jos näytteitä saadaan erilaisissa hajuympäristöissä eläviltä ihmisiltä.

Jos olet karanteenissa, joku yhdistyksestä voi tulla hakemaan näytteesi.

Wise Nose pyytää Västra Nyland -lehdessä sellaisten kansalaisten apua, joille on tehty hiljattain koronatesti. Pyyntö koskee sekä positiivisen että negatiivisen testituloksen saaneita, joille on kolmen vuorokauden sisällä tehty PCR-testi eli otettu näyte tikulla nenän kautta.

Näitä henkilöitä kouluttajat pyytävät lähettämään käytetyn kasvomaskin ja liinan, jolla he ovat sivelleet ihoaan.

– Jos sinut on testattu koronapositiiviseksi ja olet karanteenissa, joku yhdistyksestä voi tulla hakemaan näytteesi, Wise Nosen projektipäällikkö Heli Niuro kertoo Västra Nylandissa.

Negatiivisen testituloksen saaneet voivat tuodakin näytteen yhdistyksen uusiin tiloihin Kalajärvelle Pohjois-Espooseen.

Lisätietoa saa yhdistyksen sivuilta.

Wise Nosen koulutuksessa on tällä hetkellä kymmenisen koiraa. Suurimmalla osalla niistä on jo hajukoiran taustaa eli ne ovat aiemmin oppineet tunnistamaan esimerkiksi homeita, syöpää tai diabetekseen liittyviä verensokerin muutoksia.