Ruotsalaiset naislääkärit harkitsevat osallistuvansa seksuaalisen ahdistelun ja häirinnän vastaiseen kampanjaan, kertoo ruotsalaislehti Dagens Medicin.

Muun muassa juristit ja näyttelijät ovat jo kampanjoineet aiheesta. Sadat naiset ovat kertoneet joutuneensa ahdistelun kohteeksi työpaikallaan. Aihe on noussut keskusteluun eri puolilla maailmaa muun muassa some-tunnisteen #metoo alla.

Ruotsin naislääkärien yhdistyksen KLF:n Facebook-ryhmässä käydään keskustelua kampanjan tarpeesta ja esimerkiksi sen mahdollisesta nimestä. Useat naislääkärit ovat kertoneet työpaikalla kokemastaan seksuaalisesta ahdistelusta.

Ryhmään on pyrkinyt viime päivinä satoja uusia jäseniä.

KLF:n puheenjohtaja Susanne Bergenbrant Glas sanoo Dagens Medicinin haastattelussa, että yhdistyksen jäsenet haluavat muun muassa nostaa esille seksuaalista hyväksikäyttöä tai ahdistelua kokeneiden tuen tarpeen.

– Nykyään uhrit jätetään oman onnensa nojaan. Lääkäreinä ajattelemme, että terveydenhuolto voi tehdä enemmän uhrien eteen, hän sanoo lehden mukaan.