TEHOKKAASTI HOITOON
Heidi Kähkönen, 16.8.2011, 16:02Sairaanhoitopiirit saavat ohjeen ensihoidon arviointiin
TS: Vapaaehtoiset elvyttävät Tukholmassa
Tukholmassa on meneillään kokeilu, jossa vapaaehtoisia hengenpelastajia voidaan kutsua tekstiviestillä sydänpysähdyksen saaneen henkilön luo, kertoi Turun Sanomat viime viikolla. Tukholmassa kokeiluun osallistuu kolme tuhatta ensiapukurssin käynyttä vapaaehtoista.
Jos joku lähistöllä on saanut sydänpysähdyksen, Tukholman hätäkeskuksesta lähetetään avunpyyntö muutamalle lähimmälle vapaaehtoiselle, sillä ensihoitoyksikön paikalle pääsyssä saattaa kestää kymmenenkin minuuttia.
Kokeilun vaikutuksista ei kuitenkaan ole vielä saatu riittävästi tietoa, sillä avustustapauksia on ollut toistaiseksi vain muutamia.
Sosiaali- ja terveysministeriö on laatinut sairaanhoitopiireille ohjeet ensihoidon palvelutasopäätösten tekemiseksi. Ohjeiden on tarkoitus tasa-arvoistaa ensihoidon palveluiden saantia eri alueilla ja tehostaa asukkaiden tavoittamista.
Palvelutasopäätöksessä on määritettävä muun muassa ensihoitopalvelun järjestämistapa, palvelun sisältö, henkilöstön koulutus- ja pätevyysvaatimukset sekä tavoitteet potilaan tavoittamisajoista.
Palvelutasomääritystä varten sairaanhoitopiiri jaetaan yhden neliökilometrin suuruisiin alueisiin, joiden ensihoitotehtävien määrää ennustetaan väestön määrän, ikärakenteen ja muiden vaikuttavien tekijöiden mukaan.
Vastuu ensihoidon järjestämisestä siirtyy kunnilta sairaanhoitopiireille vuoteen 2013 mennessä. Muutoksen seurauksena myös kiireettömien hoitolaitosten välisten potilaskuljetusten järjestämisvastuu siirtyy hätäkeskuksilta ensihoitokeskuksille.
Keinoja on
Elina Heino, 21.5.2012Terveyskeskuslääkärikin voi seuloa lasten sydänääniä
Lapsen sydämen viattomien ja vaarallisten sivuäänten erottamiseen on helppo menetelmä. »
SÄÄSTÖT
Ilkka Jauhiainen, 18.5.2012Tyks kiristää vyötä
Noin 250 alle vuosi sitten suunniteltua uutta vakanssia jää perustamatta. »
