Raskaudenkeskeytykset vähenivät
Raskaus keskeytettiin yli 10 000 kertaa viime vuonna, mikä tarkoittaa yhdeksää keskeytystä tuhatta hedelmällisyysikäistä naista kohden. Vuonna 2002 keskeytyksiä tehtiin noin kaksi prosenttia enemmän.
Erityisesti nuorten naisten raskaudenkeskeytykset vähenivät. Niitä tehtiin viime vuonna kahdeksan prosenttia vähemmän kuin 2002. Eniten keskeytyksiä tehtiin 20–24-vuotiaiden ikäryhmässä. Em. ryhmässä keskeytysten määrä myös nousi hieman, samoin kuin 35–39-vuotiaiden ja 45–49-vuotiaiden ryhmissä, selviää Stakesin julkaisemasta tilastosta.
Kolme vuotta sitten reseptivapauden saaneen jälkiehkäisyn eli katumuspillerin vaikutusta ei voida suoraan arvioida keskeytystilastoista.
Laajennus ja kaavinta pitävät puolensa
Vaikka lääkkeellisten raskaudenkeskeytysten osuus on noussut jo noin kolmannekseen, on yleisin keskeytystoimenpide edelleen laajennus ja imukaavinta. Se tehtiin lähes puolelle keskeyttäneistä.
Noin kaksi kolmesta raskaudenkeskeytyspotilaasta ilmoitti käyttäneensä jonkinlaista ehkäisymenetelmää raskauden alkaessa. Jälkiehkäisyä oli käyttänyt noin kaksi prosenttia.
Suhteellisesti eniten keskeytyksiä tehtiin HUSissa ja Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä. Alhaisimmat keskeytysluvut olivat Etelä-Pohjanmaalla ja Itä-Savossa.
Aiemmin verkkopalvelussa
Keinoja on
Elina Heino, 21.5.2012Terveyskeskuslääkärikin voi seuloa lasten sydänääniä
Lapsen sydämen viattomien ja vaarallisten sivuäänten erottamiseen on helppo menetelmä. »
SÄÄSTÖT
Ilkka Jauhiainen, 18.5.2012Tyks kiristää vyötä
Noin 250 alle vuosi sitten suunniteltua uutta vakanssia jää perustamatta. »
