KOULUT ALKAVAT

Heidi Kähkönen, 6.8.2012, 12:37

Miesenemmistö Helsingin lääketieteelliseen

Helsingin yliopiston lääketieteellisessä tiedekunnassa opintonsa aloittaa tänä vuonna miesvoittoinen vuosikerta. Vaikka enemmistö hakijoista, 56 prosenttia, oli naisia, hyväksytyistä hakijoista miehiä oli 52,5 prosenttia.

Hakijamäärät lääketieteellisiin koulutusohjelmiin

Tiedekunta

2012

2011

Helsinki

1486 (+19,4%)

1245

Tampere

1193 (+17%)

1020

Kuopio

1176 (+25,8%)

935

Oulu

940 (+27,3%)

738

Turku

922 (+4,6%)

881

Lähde: Yliopistojen hakijatilastot

Opiskelijakunta on ollut naisvaltaista ainakin vuodesta 2005 lähtien. Muualla maassa enemmistö hakijoista ja sisään otetuista oli edelleen naisia.

Kaikkien lääketieteellisten tiedekuntien hakijamäärät nousivat tänä vuonna. Nousua vahvisti Galenos-pääsykoekirjan poistuminen.

Oulu ohitti Turun

Eniten hakijamääriä kasvattivat Oulu ja Kuopio, joiden lääketieteen lisensiaatin koulutusohjelmiin hakijoita oli neljännes edellisvuotta enemmän. Vähiten kasvua tapahtui Turussa, jossa hakijamäärä kasvoi 4,6 prosenttia edellisvuodesta.

Oulu kiilasi Turun edelle suosituimmuudessa, vaikka vielä viime vuonna Ouluun oli selkeästi vähemmän hakijoita kuin Turkuun. Hakijamäärissä Kuopio kiri aivan Tampereen rinnalle. Kuitenkin Tampereelle sisään otettiin hakijoista vain 8,8 prosenttia, kun Kuopiossa paikkoja riitti 11,2 prosentille hakijoista.



Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Re: Miesenemmistö Helsingin lääketieteelliseen 9.8.2012 9:34

Ja taas on naisia ilmiselvästi syrjitty.

Sivu: 1 / 3