2.3.2006, 9:56

Lähes jokainen on läski

Ennen riitti kun painoindeksi pysyi sallittujen rajojen sisällä. Nyt pitää mahtua mittanauhan määräämiin rajoihin. Vyötärölihavuudesta on tullut uusi painonhallinnan mantra.

Normaalipainoiset vertailevat lounastunnilla, mitä kukin on saanut kuulla painostaan työterveystarkastuksessa. Kauhistuneina ihmetellään miten laihalta näyttävä ihminen on tuomittu pudottamaan painoaan.

Helsingin kaupungin työntekijöille tehdyssä tutkimuksessa naisista 60 prosenttia ja miehistä yli 70 prosenttia oli vyötärölihavia. Vyötärölihavuus vaivaa myös normaalipainoisia. Kun reilusti yli puolet ylittää suositusten rajat, voi kysyä, onko suositukset tehty liian kireiksi vai onko kansa yksinkertaisesti liian lihavaa?

Tähän asti vatsakumpu on hyväksytty ainakin miehille iän myötä syntyväksi välttämättömyydeksi.

Vaikka vyötärölihavuuden vaaroista on valiteltu jo kauan, ei pömppömahaa helposti lähdetä laihduttamaan. Oma tieto lihavuudesta ei ole lainkaan niin tehokas kuin lääkärin toteama vyötärön liian leveä senttimäärä.

Kupu lähtee monilla kaventumaan vasta kun lääkäri kehottaa pudottamaan ylimääräiset kilot.

Suomalaiset lääkärit hoitavat kuitenkin vyötärölihavuutta laiskemmin kuin eurooppalaiset kollegansa, osoittaa kansainvälinen Shape of the Nations-tutkimus.

Kotimaisista lääkäreistä 59 prosenttia tietää vyötärölihavuuden lisäävän merkittävästi sydän- ja verisuonitautien riskiä, mutta vain kolmannes hoitaisi sitä tautien ennaltaehkäisemiseksi.

Suomalaislääkäreistä 64 prosenttia arvioi vyötärönympärysmitan riskirajan todellisuutta korkeammaksi. Vain osa potilaista tietää vyötärönympärysmitan olevan pelkkää ylipainoa tärkeämpi sydän- ja verisuonitautien riskitekijä.

Jatkuvassa sydän- ja verisuonitautien vaarassa elävää kansaa lohduttanee tutkimus suklaan hyödyllisyydestä. Nuo aina ilahduttavan iloluontoiset hollantilaiset ovat pestanneet Kansanterveyslaitoksensa tutkimaan suklaan terveysvaikutuksia.

Hollantilaisten mukaan säännöllisesti suklaata syövillä miehillä on matalampi verenpaine ja he kuolevat muita epätodennäköisemmin sydän- ja verisuonisairauksiin.

Eniten suklaata syövillä taas on puolta pienempi todennäköisyys kuolla sydän- ja verisuonisairauksiin kuin muilla.

Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 2