INNOVAATIOKILPAILU
Mari Heikkilä, 8.6.2011, 8:31Innovaatiokilpailussa etsitään ideoita terveydenhuoltoon
Onko mielessäsi joku hyvä idea, josta olisi potilaalle hyötyä? Esimerkiksi uudenlainen sairaalasänky, laastari, diagnostinen testi tai palvelumalli, jolla voisi olla mahdollisuus menestyä markkinoilla? Nyt kannattaa viedä ideaa eteenpäin ja osallistua HealthPort-innovaatiokilpailuun.
Itämeren alueella käytävässä kilpailussa etsitään käytännön terveydenhuollosta lähtöisin olevia uusia ideoita, joista on potilaille hyötyä ja jotka myös houkuttelevat sijoittajia.
- Toimintaketjun katkonaisuuden takia terveydenhuollossa syntyneet ideat ja keksinnöt on vaikea saada yrityksiin kaupallistettaviksi ja valmiina tuotteina takaisin sairaaloiden ja terveyskeskusten käyttöön. Kehitämme tällaisia kaupallistamisreittejä HealthPort Innovaatiokilpailun avulla, toteaa projektipäällikkö Kati Takaluoma Culminatum Innovation Oy:stä.
Idea voi liittyä esimerkiksi alan teknologiaan, työkaluihin tai toimintamalleihin. Ehdotuksia voivat elokuun 15. päivään mennessä jättää yksittäiset ihmiset, ryhmät ja yritykset.
Ei ideoita vain pöytälaatikkoon
Kilpailun tavoitteena on saada hyviä uusia ideoita pöytälaatikosta käyttöön ja potilaiden hyödyksi.
Yksi ideoiden käyttöönottoa jarruttava tekijä on ollut se, että pk-yritysten on ollut vaikea päästä mukaan julkisen terveydenhuollon hankintoihin. Culminatum ja sen yhteistyökumppanit kehittävät toimintamalleja tilanteen korjaamiseksi.
- Yksi keino, jonka avulla pienikin yritys voisi päästä yhteistyöhön sairaaloiden kanssa, on esikaupallinen hankinta. Siinä yritykset ovat mukana kehittämässä ja testaamassa ratkaisuja asiakkaan ongelmaan yhdessä asiakkaan kanssa, mikä nopeuttaa kehitettyjen tuotteiden tai mallien käyttöönottoa, Takaluoma sanoo.
Kilpailun parhaat ehdotukset palkitaan valmennuspaketilla. Jokaiselle voittajalle tehdään oma suunnitelma liikeidean eteenpäin viemiseksi ja etsitään työhön tarvittavat ulkopuoliset valmentajat. Ensimmäisen vaiheen valmennus päättyy viimeistään kesällä 2012, jonka jälkeen valitaan vielä paras idea jatkovalmennukseen.
Toisessa vaiheessa liiketoimintasuunnitelma hiotaan valmiiksi rahoittajia varten, etsitään sopivia rahoittajia ja aloitetaan neuvottelut heidän kanssaan.
Lue lisätietoja kilpailusta täältä.
VÄITÖSTUTKIMUS
Heidi Kähkönen, 14.5.2012Huono työnjako haittaa kotihoitoa
Työntekijöiden kiire vähenee, jos he hoitavat ruuhka-aikana vain pakolliset asiat. »
