Jaa

KIVUNLIEVITYSTÄ

Harri Junttila, 7.9.2010, 9:53

Piikkimatto poistaa kipua

Piikkimaton käyttö voi auttaa kipupotilaita helpottamaan tilapäisiä kovia kiputiloja. Pitkäaikaiseen kipuun maton käytöllä ei sen sijaan ole vaikutusta, selviää pienehköstä ruotsalaistutkimuksesta. Piikkimaton käytöstä kivunhoidossa kertoo Dagens Medicin.

Tutkimuksen on tehnyt Karlstadtin yliopisto, jonka mukaan tutkimus on ensimmäinen, joka tutkii piikkimaton käyttöä lääketieteellisenä välineenä. Tutkimukseen osallistui 35 pitkäaikaisesta lihasjännityskivusta kärsivää potilasta, joiden ikä vaihteli 21-81 vuoden välillä.

Potilaat käyttivät piikkimattoa joka päivä kolmen viikon ajan. Tutkijat eivät havainneet mitattavia vaikutuksia uneen, stressiin, ahdistukseen tai krooniseen kipuun. Mutta piikkimatto lievitti kovia lyhytaikaisia kiputiloja.

- Kroonisen kivun lievittäminen on vaikeaa. Piikkimatto voitaisiin kuitenkin yhdistää muihin kivunhoitoihin. Nyt pitäisikin tehdä laajempi tieteellinen tutkimus aiheesta, sanoo tutkimuksesta vastannut psykologian dosentti Anette Kjellgren.

Jaa
Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 3