KETSUPILLE KILPAILIJA
Raili Leino, Tekniikka&Talous, 16.8.2010, 13:40Euron juusto ja statiini, kiitos!
Miksi juustoburgerin, suklaapirtelön, ranskanperunat ja limun saa ostaa vapaasti, mutta statiinipillereihin pitää hakea lääkäriltä resepti?
Tätä kiukuttelivat Lontoon Imperial Collegen tutkijat julkistaessaan tuoreen sydäntautitutkimuksensa.
Pikaruoan sisältämät transrasvat nostavat veren huonon kolesterolin määrää, mistä seuraa kaikenlaista ikävää. Statiinit alentavat sitä. Statiinit ovat myös erittäin haitattomia lääkkeitä. Vain yhden tuhannesta tai jopa kymmenestä tuhannesta on raportoitu saavan maksa- tai munuaisongelmia säännöllisestä statiinien käytöstä.
Ihmisillä on luontainen mieltymys rasvaan ja kaloripitoiseen ruokaan, joten heitä on vaikea estää syömästä purilaisia ja porilaisia.
Tohtori Darrel Francisin johtama tutkijaryhmä ehdottaakin, että pikaruoka-annoksen lisukkeeksi tulisi statiinipilleri, joka tasoittaisi tilanteen. Pilleri riittäisi palauttamaan juustoburgerin ja pienen pirtelön aiheuttamat vahingot.
Hintakaan ei ole esteenä. Kustannukset ovat samaa luokkaa kuin ketsuppipussukalla, joka on nyt ilmainen lisuke.
Käytännössä statiinia tuskin voidaan jakaa ilmaispillereinä. Käteen iskettävä lääke olisi liian vahva psykologinen viesti aterian epäterveellisyydestä. Pikaruokaketjut tuskin moista nielisivät. Niillä kun ei sentään ole tukenaan nikotiiniriippuvuuden kaltaista pakottavaa syytä, ja yhden epäterveellisen ruoan voi korvata toisella.
Lue juttu kokonaisuudessaan Tekniikka&Taloudesta.
Kokeilin kahta eri statiinia ja Kolesteroliarvot kyllä laskivat, myös hyvä kolesteroli, mutta lihaskrampit, mustelmat ja yleinen huonovointisuus unettomuuden kera saivat minutkin lopettamaan niiden käytön.
Statiinit ovat helvetin myrkyllisiä. Niillä voi hajottaa maksansa ja sydänlihaksensa.Sivuvaikutukset eivät suinkaan ole harvinaisia, vaan monet yksinkertaisesti jättävät lääkkeen ottamatta, ettei tarvitsisi kinata lääkärin kanssa.
Reseptivapaus tappaisi enemmän ihmisiä, kuin lääke (ehkä) pelastaisi.
TEHOKKUUSEROT
Ilkka Jauhiainen, 10.2.2012Aluesairaala pärjää pienuudella
Forssa ja Iisalmi ovat huipputehokkaita, Mänttä ja Kuusankoski rahareikiä. »
HOITOTAKUU
Ursula Grönvall, 9.2.2012Hoitojonot vetävät aiempaa paremmin
Erikoissairaanhoidon jonot lyhenivät lähes kaikilla erikoisaloilla. »

Ilmoituksesi käsitellään seuraavan työpäivän kuluessa.