Jaa

KESKOSTEN HOITO KANNATTAA

Erpo Pakkala, 18.5.2010, 8:13

Suurin osa keskosista selviää ilman pitkäaikaissairauksia

Kaksi kolmesta pikkukeskosesta selviää ilman keskosuuteen liittyviä, ensimmäisten elinvuosien aikana todettavia pitkäaikaissairauksia, osoittaa LL Emmi Korvenrannan väitöstutkimus.

– Näiden keskosten terveydenhuollon kustannukset laskivat lähes terveiden vastasyntyneiden kustannusten tasolle viidenteen elinvuoteen mennessä. Korkeatasoinen vastasyntyneiden tehohoito vähentää keskosuuteen liittyviä pitkäaikaissairauksia ja siten parantaa keskoshoidon kustannusvaikuttavuutta.

Yleisin pitkäaikaissairaus oli ahtauttava keuhkosairaus, jota esiintyi joka viidennellä pikkukeskosella.

Ensimmäinen hoitojakso on kallein

Ensimmäinen hoitojakso oli pitkä ja kustannuksiltaan huomattava. Niillä keskosilla, joilla oli keskosuuteen liittyviä pitkäaikaissairauksia, oli sekä pidempi ensimmäinen hoitojakso että suurempi riski joutua myöhemmin uudelleen sairaalaan. Heillä myös avohoidon käyntien määrä oli suurempi viiden vuoden seurantajakson aikana.

Ensimmäinen hoitojakso muodosti yli 80 prosenttia neljän ensimmäisen elinvuoden sairaalahoitokustannuksista.

– Pikkukeskosen laatupainotteisen elinvuoden kustannus oli keskimäärin 19 200 euroa neljän ensimmäisen elinvuoden aikana. Koska ensimmäinen sairaalahoitojakso muodosti suurimman osan neljän ensimmäisen elinvuoden sairaalakustannuksista, voidaan olettaa, että laatupainotteisen elinvuoden kustannus pienenee iän myötä, Korvenranta toteaa.

Tutkimuksessa oli mukana kaikki Suomessa vuosina 2000-2003 syntyneet hieman yli 2000 pikkukeskosta ja yli 200 000 täysiaikaista verrokkia.

Tutkimus on yksi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja sairaanhoitopiirien PERFECT-projektin osahankkeista.

Korvenranta väittelee Turun yliopistossa 28.5.2010.

Jaa
Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 3