Jaa

Koulutus

Ilkka Jauhiainen, 9.3.2010, 16:15

Työryhmä: Vaaralliset oppilaat karsittava ajoissa

Potilaille vaaraa aiheuttavat hoitajat pitäisi karsia jo opintovaiheessa, esittää opetusministeriön työryhmä.

Työryhmän mukaan opiskelijalta voitaisiin peruuttaa opiskeluoikeus opinnoissa, joihin sisältyy alaikäisten turvallisuutta taikka potilas-, asiakas- tai liikenneturvallisuutta koskevia vaatimuksia.

Peruuttamisen edellytyksenä olisi, että opiskelija on opinnoissaan toistuvasti tai vakavasti vaarantanut toisen henkilön terveyden tai turvallisuuden taikka opiskelijalla ilmenee toimintakykyä olennaisesti heikentävä terveydellinen seikka, joka vakavasti vaarantaa toisen henkilön terveyttä tai turvallisuutta. Opiskelija voitaisiin tarvittaessa määrätä terveystarkastuksiin ja -tutkimuksiin, jotka ovat välttämättömiä toimintakyvyn selvittämiseksi.

Työryhmä ehdottaa lakeihin lisättäväksi säännökset opiskelijoiden päihdetestauksesta.

Työryhmä ehdottaa lain tulevan voimaan elokuussa 2011.

Jaa
Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Re: Työryhmä: Vaaralliset oppilaat karsittava ajoissa 10.3.2010 8:45

Psykologiset testit hoitoalan ja lääketieteen koulutukseen ovat ehdotomasti tarpeelliset, kuten ainakin aiemmin on hoitoalalle ollutkin. Käsitykseni mukaan testit paljastavat narsistisen persoonalllisuuden ja he ei empatiakyvyttöminä sovellu ihmisten auttajiksi. Nykyinen etäopiskelu ei mahdollista ns. "vaarallisten yksilöiden" paljastumista ja käytännön harjoittelussakin he senverran näyttelevät, että eivät paljastu. Työyhteisössä kyseiset persoonallisuudet saavat aikaan paljon ongelmia, koska toisaalta mielistelevät esim. esimiehiä, mutta käyttäytyvät kollegoita kohtaan jopa törkeästi.

Testit 11.3.2010 18:48

Loistava kommentti. Testit liitettävä myös lääketietteen opetukseen. Ihmettelen, että näin ei ole jo aikoja sitten tehty. Jos jotakin määräät esim. pakkohoitoon, on määrääjän taustat hyvä selvittää ensin... Sama testaus luonnollisesti myös sosiaalipuolen ihmisille, etenkin sosiaalityöntekijöille.

mietityttää 15.3.2010 11:18

Miksei julkisuudessa ole näkynyt psykiatrien ja psykologien kannanottoja asiasta? Mietityttää onko tämä asia liian kiistanalainen juuri niiden keskuudessa, joiden kai tämä opiskelijan vaarallisuus tulisi arvioida?
Epäilen suuresti tulisivatko luonnehäiriöt esiin ihmistä kouluikäisenä testatessa. Myös ongelmallista miten ja kuka vaarallisuuden määrittää.

Sivu: 1 / 3