ISO EPIDEMIA TULOSSA
Erpo Pakkala, 5.3.2010, 15:02RS-virusepidemia iski Husiin
Jokatalvinen RS-virusepidemia on ruuhkauttanut Hyksin Lastenklinikan ja Jorvin sairaalan lasten päivystykset.
RS-virusinfektioita esiintyy tyypillisesti marras–helmikuussa, joten tänä talvena epidemia on jonkin verran myöhässä. RS-virus aiheuttaa yleensä joka toinen vuosi niin sanotun ison epidemian ja tänä vuonna on ison epidemian vuoro.
RS-virus aiheuttaa hengitystietulehduksia lapsille ja aikuisille. Vauvoille infektio voi olla hankalaoireinen.
RS-virus aiheuttaa isommille lapsille ja aikuisille lievän flunssan, joka usemmiten paranee kotihoidolla ja levolla. Pienet vauvat ja keskoslapset voivat sairastua hankalaoireiseen, usein sairaalahoitoa vaativaan, pienten ilmatiehyeiden tulehdukseen. Vauvalla on tällöin limainen yskä ja hengitysvaikeuksia. Hengitys on tihentynyttä ja usein vinkuvaa. Vauvan on vaikea yskiä sitkeää limaa. Lisääntyneen hengitystyön ja siitä seuraavan väsymisen sekä nenän tukkoisuuden vuoksi vauva ei jaksa syödä normaalisti. Näiden oireiden yhteydessä on syytä hakeutua lääkärin arvioon.
RS-virusinfektiota voi ehkäistä välttämällä vauvan kanssa liikkumista väentungoksessa ja huolehtimalla hyvästä käsihygieniasta.
TEHOKKUUSEROT
Ilkka Jauhiainen, 10.2.2012Aluesairaala pärjää pienuudella
Forssa ja Iisalmi ovat huipputehokkaita, Mänttä ja Kuusankoski rahareikiä. »
HOITOTAKUU
Ursula Grönvall, 9.2.2012Hoitojonot vetävät aiempaa paremmin
Erikoissairaanhoidon jonot lyhenivät lähes kaikilla erikoisaloilla. »
