ULKOISTAMINEN

Ville Miettinen, 5.2.2010, 13:46

Attendo MedOne oudoksuu Kouvolan tutkimustulosta

Terveyspalveluyritys Attendo MedOne kummastelee Kouvolassa saatua tutkimustulosta, jonka mukaan ulkoistetut terveysasemat ovat tuottaneet vastuuväestölleen 38 prosenttia vähemmän vastaanottopalveluja kuin kunnan omana tuotantona toimivat terveysasemat.

MedOne on toiminut Kouvolan seudulla vuodesta 2006 asti. Kouvolan terveysasema siirtyi yrityksen hoitoon helmikuussa 2007.

MedOnen johtava ylilääkäri Jarmo Kantonen pitää Kouvolan tutkimustuloksen asettelua outona.

- Emme halua tuottaa vastaanottokäyntejä vaan terveyttä. Tuotamme yhdellä vastaanottokäynnillä enemmän asioita ja olemme pystyneet suuntaamaan hoidon niin, että lääkärikäynnit vähenevät ja hoitajakäynnit nousevat, Kantonen sanoo.

Kantosen mukaan nyt saatu 38 prosentin tulos onkin erinomainen.

- Kouvolan ja Attendo MedOnen laatuun sidotussa sopimuksessa Attendo MedOne on saanut koko vuoden 2009 täyttä hintaa Kouvolassa, eli laatu on ollut maksimaalinen sovituin kriteerein.

Kantosen mukaan terveyspalveluiden ulkoistamista Kouvolassa on tarkasteltu aiemminkin tieteellisesti. Tuolloin kahden vuoden seurannassa ei havaittu, että ulkoistettu avosairaanhoito johtaisi pienempään terveyshyödyn kertomaan tai suurempaan erikoissairaanhoidon käyttöön, kuin kunnan oma toiminta.

Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Re: Attendo MedOne oudoksuu Kouvolan tutkimustulosta 5.2.2010 13:53

No ei siellä Kouvolassa mikään toimi.Jo pelkästään ajanvaraukseen tarvii tilata aika.

Sivu: 1 / 7