PALVELURAKENTEET

Ville Miettinen, 4.2.2010, 10:48

Aluemalli kokeilun asteella

Sosiaali- ja terveysministeriössä valmisteltu sosiaali- ja terveydenhuollon aluemallien uudistus toteutuu määräaikaisena kokeiluna.

Asiasta päättivät hallitusryhmien johtajat yhdessä ministerien Paula Risikon, Liisa Hyssälän ja Mari Kiviniemen kanssa.

Kokeilu on pienimuotoinen versio peruspalveluministeri Risikon ajamasta mallista, jossa sairaanhoitopiirit korvattaisiin 50 sosiaali- ja terveysalueella.

Uusien linjausten mukaan terveydenhuoltolaissa selkiytetään eriskoissairaanhoidon työnjakoa sekä eristyisvastuualueittain että valtakunnallisesti.

Terveydenhuollon järjestämisvastuuta koskevat säännökset jäävät entiselleen kansanterveyslakiin ja erikoissairaanhoitolakiin. Sosiaali- ja teveydenhuollojn järjestämislain valmistelu jatkuu.

Puolueista keskusta on vastustanut Risikon mallia, mutta esimerkiksi Terveyden ja Hyvinvoinnin Laitos on ilmoittanut tukevansa sitä.

Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 7