REKRYTOINTI
Ville Miettinen, 1.2.2010, 15:05Varamiespalvelu osti Work Controlin
Henkilöstöpalvelualan markkinajohtaja VMP Group (Varamiespalvelu-Yhtiöt) ostaa Work Controlin koko liiketoiminnan.
Vuonna 2007 perustettu Work Control on toiminut Suomessa ja Romaniassa ja tuonut satoja romanialaisia työntekijöitä Suomeen. Yhtiöllä on maaorganisaatio Bukarestissa ja edustus myös Moldovian alueella. Yhtiön henkilöstö jatkaa VMP Groupin palveluksessa.
Work Controlin pääomistajan Lucia Capitalin hallituksen puheenjohtaja Jouni T. Laine kertoo, että hoiva-alan ammattilaisten tuomista Filippiineiltä, Vietnamista ja Kuubasta selvitetään parhaillaan.
VMP Groupin toimitusjohtajan Mika Kaukosen mukaan lähdemaata valittaessa keskeistä on sikäläisen terveydenhuollon ja hoitokulttuurin korkea taso.
– Esimerkiksi Kuubassa on todella korkeatasoinen hoito. Kuubalaista henkilökuntaa on rekrytoitu runsaasti Etelä-Amerikan maihin. Aiomme kartoittaa myös hoivahenkilökunnan tuomista EU:n alueelta, Kaukonen sanoo.
KOKEILU INNOSTAA
Kati Haapakoski, 3.9.2010Risikon malli kiinnostaa kuntia
Terveydenhuoltolaki on menossa täysistuntoon ennen joulua. »
