LÄÄKKEEN UUSI URA
Ursula Grönvall, 29.10.2009, 9:25Verenpainelääkkeelle uutta käyttöä
Euroopan lääkevirasto suositteli verenpainelääke telmisartaanin hyväksyntää sydän- ja verisuonitapahtuminen ennaltaehkäisyyn
Euroopan lääkevirasto Emea on antanut myönteisen lausunnon Boehringer Ingelheimille verenpainelääke telmisartaanin (Micardis) indikaation laajennuksesta sydän- ja verisuonitapahtumien ennaltaehkäisyyn.
Telmisartaanin käyttöaiheen laajennusta suositeltiin potilaille, joilla on havaittu aterotromboottinen sydän- ja verisuonisairaus (aiempi sepelvaltimosairaus, aivohalvaus tai perifeerinen valtimotauti) tai tyypin 2 diabetes ja todettu kohde-elinvaurio.
Telmisartaanin nykyinen käyttöaihe on kohonneen verenpaineen hoito aikuisilla.
Lausuntoa edeltänyt arvio perustui yli 25 000 potilaan Ontarget-tutkimukseen, joka osoitti telmisartaanin tehon ja siedettävyyden sydän- ja verisuonitauteihin liittyvän sairastuvuuden vähentämisessä. Suomesta tutkimukseen osallistui 300 potilasta.
HOITOTAKUU
Ursula Grönvall, 9.2.2012Hoitojonot vetävät aiempaa paremmin
Erikoissairaanhoidon jonot lyhenivät lähes kaikilla erikoisaloilla. »
LEUKAKIRURGIA
Sofia Virtanen, 7.2.2012Naisen alaleuka korvattiin 3d-tulostetulla implantilla
Uudenlaisen implantin käyttö lyhentää sekä leikkaukseen että toipumiseen kuluvaa aikaa. »
