Jaa

NUHTEITA HYSSÄLÄLLE

Harri Junttila, 6.10.2009, 12:06

Oikeuskansleri toruu ministeri Hyssälää

Oikeuskansleri Jaakko Jonkka piitää Kuopiossa marraskuun alussa toimintansa aloittavan Fimean (lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus) perustamista ja sijoittamista koskevaa valmistelua liian kiireisänä. Viime keväänä Liisa Hyssälä sai kritiikkiä samasta asiasta monelta taholta.

Jonkan mukaan asian kiireellinen valmistelu näkyi muun muassa siinä, että sidosryhmille varattiin vain muutama arkipäivä aikaa kommentoida hallituksen esityksen luonnosta Fimean perustamisesta.

- Kuulemisen tarkoituksena on saada valmisteluun mukaan tietoa ja näkemyksiä niiltä osapuolilta, jotka kuuluvat ehdotetun säädöksen piiriin. Jotta tämä toteutuisi, on kuulemisen tapahduttava niin, että kuultavilla on todellinen mahdollisuus esittää näkemyksiään. Oikeuskanslerin mukaan lausuntojen antamiselle varattua aikaa ei voitu pitää asianmukaisen valmistelun kannalta riittävänä, oikeuskanslerin tiedotteessa lukee.

Oikeuskansleri oli saanut lisäksi selville, että kiireinen aikataulu oli tullut yllätyksenä myös sosiaali- ja terveysministeriön omille virkamiehille. Tästä oli seurannut huolta asian valmistelusta ja valmistelun laadusta virkamieskunnan joukossa. Samainen kiire loi myös julkisuudessa epäilyjä siitä, että asian valmistelussa ei ole kaikki kohdallaan.

Ministeriö vääristeli otsikoinnissaan

Myös ministeriön tiedotus sai risuja. Jonkan mukaan ministeriön 19.1.2009 tekemä päätös Fimean sijoittamisesta Kuopioon oli "otsikointinsa ja sisältönsä puolesta harhaanjohtava".

- Niiden perusteella oli voinut saada käsityksen, että päätöksellä oli perusteltu lääkealan keskus eikä ratkaistu sen sijoituspaikkaa koskeva kysymys.

Ylipäätään oikeuskanslerin mukaan päätöksiä Fimean suhteen tehtiin nurinkurisessa järjestyksessa. Sijoituspaikasta päätettiin ennen kuin oltiin päätetty koko laitoksen perustamisesta, josta päätettiin vasta loppukeväästä.

Vaikka laissa ei olekaan säännöstä siitä, missä vaiheessa sijoittamispäätös voidaan tehdä, niin olisi hyvän hallinnon periaatteiden mukaista valmistella ja ratkaista asiat loogisesti mielekkäässä järjestyksessä.

Oikeuskanslerin mukaan niin sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälän kuin ministeriön kansliapäällikön Kari Välimäen pitäisi jatkossa kiinnittää aiempaa enemmän huomiota siihen, että tekevät päätöksiään hyvän hallinnon periaatteiden mukaisesti.

Jaa
Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Re: Oikeuskansleri toruu ministeri Hyssälää 7.10.2009 22:42

Hesarin pääkirjoituksessa 7.9.2009 hienosti osattiin kysyä, eikö laillisuusvalvoja olisi voinut (olisi pitänyt?) toimia siinä vaiheessa, kun asia oli valtioneuvoston esittelyssä. Jälkiviisaus on jollakin tapaa - hmmmm - turhanaikaista. Mitä virkaa on oikauskanslerilla, joka vasta jälkikäteen moittii, kun kyseinen perustuslain mukaan valtiohierarkian yksi tärkeimmistä toimijoista olisi voinut toimia proaktiivisesti tai ainakin ajassa. Toistan - jälkikäteen urputtaminen ei ole perustuslain hengen mukaista. Varsinkaan, kun se ei johda mihinkään. Hyssäläkin vähätteli saamaansa nuhtelua ja korosti sitä, että on toiminut lain kirjaimen mukaan.

Sivu: 1 / 3