Jaa

HPV-DEBATTI

Ilkka Jauhiainen, 21.9.2009, 11:21

HPV-rokotteen riskit arveluttavat Jamaa

Elokuun 19. julkaistun Journal of the American Medical Associationin (Jama) pääkirjoituksessa ihmetellään, kannattaako HPV-rokotusta ottaa. Jo Papa-seulonnat ovat tehokkaita syövän vaikeiden asteiden torjunnassa ja rokotukseen liittyy pieni riski. Suomessa kuolee 60 naista vuodessa kohdunkaulan syöpään.

Samassa Jaman numerossa julkaistun selvityksen mukaan Yhdysvalloissa käytetyn Gardasil-rokotteen haitat eivät poikenneet merkittävästi muiden rokotteiden haitoista.

Tiedot oli kerätty Yhdysvaltain terveysviranomaisten ylläpitämästä haittavaikutusten raportointijärjestelmästä. Kuitenkin nuorilla naisilla esiintyi raportin mukaan korostuneen paljon pyörtyilyä ja keuhkoveritulppia. Veritulppien on tulkittu liittyvän e-pillereiden käyttöön.

Norja aloitti rokotukset

Norja on juuri aloittanut HPV-rokotusohjelman puitteissa tehtävät rokotukset.

– Rokottautuminen perustuu aina tietoiseen päätökseen. Kyse on respeptituotteesta. Rokotuspäätöksen tekee lääkäri potilaan kanssa. Nuorilla myös vanhemmat ovat mukana päätöksenteossa, muistuttaa Gardasilia myyvän Sanofi Pasteur MSD:n lääketieteellinen johtaja ja lastentautien erikoislääkäri Pia Salo.

Salo muistuttaa, että rokotteen vaikutus on laaja.

– Gardasilin nelivalenttinen HPV-rokote suojaa myös kondyloomilta, joka todetaan Suomessa vuosittain noin 9 000 potilaalla. Kohdunkaulassa Papalla todetut solumuutokset aiheuttavat noin 11 000 polikliinista tutkimus- tai hoitokäyntiä vuosittain.

Puolivaltiollisen Belgian Health Care Knowledge Centerin julkaiseman selvityksen mukaan seulomattoman ja rokottamattoman tytön elämänaikainen riski sairastua kohdunkaulan syöpään on 1/28. Rokotus ilman seulontaa pienentää riskin 1/70 osaan. Seulonta ilman rokotusta laskee riskin 1/217 osaan. Rokotus ja seulonta yhdessä laskevat riskin 1/556 osaan.

Euroopan terveysviranomainen European Center of Disease Prevention and Control on arvioinut rokottomalla saadun laatupainotteisen elinvuoden hinnaksi 11 500–26 300 euroa. Suomen Gynekologiyhdistys toteaa kannanotossaan, että kustannushyöty saavutetaan alle 50 000 eurossa.

Tautitaakka on laaja

Naistentautien ja synnytysopin professori Jorma Paavonen Hyksin Naistenklinikalta puolustaa HPV-rokotteen ottamista kansallisen rokotusohjelmaan. Hän muistuttaa, että HPV-viruksen aiheuttamaa tautitaakkaa arvioitaessa on huomioitava kondylooman sekä viruksen aiheuttamien vulvan, vaginan sekä suun ja nielun syöpien seuraukset ja hoito. Rokote vähentää myös keskosten määrää.

Gynekologiyhdistys on suositellut rokotuksen omaehtoista ottamista myös 14–25-vuotiaille tytöille. Suomessa rokotusohjelma kohdistuisi 10–13-vuotiaisiin tyttöihin.

Paavosen mukaan on oletettavaa, että suoja on elinikäinen.

– Nyt näyttää siltä, että vasta-ainetasot pysyvät korkeina jopa yhdeksän vuoden jälkeen.

Jaa
Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 4