IDEAT

Anna Niemelä, 12.1.2009, 15:49

Aronkytö puolustaa yrittäjämalliaan

Sosiaali- ja terveysministeriön ylilääkäri Timo Aronkytö ehdotti viikonloppuna Ylen uutisille, että terveyskeskuksista tehtäisiin yrityksiä ja niistä myytäisiin osuuksia lääkäreille.

Timo Aronkytö, olitko ehdotuksesi kanssa tosissasi?

– Jonkin verran tosissaan pitää olla, kun on täällä STM:ssä töissä, Aronkytö vastaa.

Hän tosin myöntää, että mallin yksityiskohdat ovat vielä hiomatta ja tarkoituksena oli tässä vaiheessa vain avata keskustelu aiheesta.

– Mikään laki ei toisaalta estä kuntia toteuttamasta tällaista ideaa jo nyt, jos ne niin haluavat.

Aronkydön ehdotuksessa terveyskeskuksista tehtäisiin liikelaitoksia ja niistä myytäisiin osuuksia terveyskeskuslääkäreille.

– Lääkärit voisivat johtaa terveyskeskuksia kuin yrityksiä. Jos he lähtisivät pois terveyskeskuksesta, heidän pitäisi myydä osuutensa ja järjestää omaan tehtäväänsä jatkaja. Se karsisi työpaikkojen vaihtamista.

Aronkydön mukaan hänen mallinsa vahvistaisi julkista terveydenhuoltoa ja toisi yhden vaihtoehdon nykytilanteeseen.

– Terveyskeskukset kärsivät kuntabyrokratian jäykkyydestä tai sitten niitä pyörittävät monikansalliset toimijat. Terveyskeskusten ulkoistaminen on hallitsematonta ja tapahtuu usein pakon edessä.

Aronkytö kertoo saaneensa heti tänään sähköpostia ideaa kannattaneelta lääketieteen kandidaatilta

– Tiesin, että lääkärit innostuvat yrittäjyysajatuksesta. Mistään muusta ehdotuksestani en ole saanut näin spontaania palautetta.

Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 3