Hannele Peltonen, 4.6.2004, 15:40

Alkoholiriippuvuuden geeni on löytynyt

Alkoholiriippuvuuteen altistava geeni on vihdoin identifioitu. Se on kromosomi 4:ssä alkoholin aineenvaihduntaan vaikuttavassa ADH4 geenissä.

Asiasta kertoi tänään Helsingissä järjestettävässä kansainvälisessä päihdelääketieteen kokouksessa professori Howard Edenberg Indianan yliopistosta.

Mutaatio GARBA2-geenissä altistaa henkilön alkoholiriippuvuuteen ennen kaikkea siksi, että muutos lisää alkoholin sietokykyä.

Edenberg pitää tutkimustulosta hyvin merkittävänä. Se antaa lääketieteelle entistä paremmat mahdollisuudet kehittää lääkkeitä ja yksilöllisiä tapoja sekä estää että hoitaa alkoholismia.

Esimerkiksi Yhdysvalloissa alkoholismi koskettaa lähes 14 miljoonaa kansalaista. Alkoholismista aiheutuvien sosiaalisten ja terveydellisten ongelmien hoitaminen maksaa yhteiskunnalle vuosittain noin 185 miljardia dollaria.

Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 7