100 VAIKUTTAJAA 2005
Erpo Pakkala, 16.12.2005, 9:52Pertti Karjalaisesta vuoden terveysvaikuttaja
MedOnen toimitusjohtaja Pertti Karjalainen on Mediuutisten vuoden 2005 terveydenhuollon vaikuttaja.
Karjalainen osoitti, että terveydenhuolto voi olla bisnestä, josta hyötyvät sekä tekijä että tilaaja. MedOne otti ensimmäisenä vuokralääkäriyrityksenä hoitaakseen koko terveyskeskuksen toiminnan, Lahden keskustan terveysaseman. Terveydenhuolto tarvitsee yrittäjiä, jotka omalla innovatiivisuudellaan vaikuttavat rakenteiden muuttumiseen, todetaan valintaperusteissa.
Karjalainen on myös suosittu luennoitsija, jota kuunnellaan kunnissa. Hänen mukaansa terveydenhuollon ulkoistamisessa on edetty lääkäripulan paikkaamisesta palvelutuotannon tehostamiseen.
Mediuutiset listasi terveydenhuollon 100 vaikuttajaa viidennen kerran. Koskaan aiemmin yritysjohtaja ei ole yltänyt edes kymmenen kärkeen. Aiempien vuosien voittajia ovat Duodecimin päätoimittaja Jussi Huttunen ja arkkiatri Risto Pelkonen.
Huttunen tuli tänä vuonna kolmanneksi. Suositun selvitysmiehen ansioiksi katsottiin muun muassa terveydenhuollon MBA-koulutuksen edistäminen.
Toiseksi tänä vuonna tuli peruspalveluministeri Liisa Hyssälä, joka sai kiitosta kansantajuisista näkemyksistään sekä ponnisteluistaan viinaveron korottamiseksi.
Terveydenhuollon vaikuttajapiiri uudistuu lähivuosina voimakkaasti, kun 1970-luvulla valtaan noussut virkamieseliitti jää eläkkeelle, ja tilalle nousee uusia kasvoja muun muassa yksityisen palvelutuotannon piiristä.
MedOne vahva tekijä vuokralääkärimarkkinoilla
Kuntien ostopalvelujen määrä on Suomen lääkäriliiton mukaan kasvanut vuoden aikana. Lääkärivajetta paikataan entistä enemmän vuokralääkäreillä. MedOnella on ollut merkittävä rooli palvelujen tarjoajana.
Lääkäriliiton mielestä vuokralääkärinä toimiminen on lisännyt lääkärin terveyskeskustyön mielekkyyttä ja työssä viihtymistä. Myös työn sisällön ja sen järjestämisen ehdot ovat usein paremmat kuin virkalääkärillä. Joustavat työjärjestelyt helpottavat perheen ja työn yhteensovittamista.
Lue äänestyksen tulokset kokonaisuudessaan ja Karjalaisen haastattelu 16.12. ilmestyneestä Mediuutisista.
Tarkista Mediuutisista myös vaikuttajien ansiotulot.
Aiemmin verkkopalvelussa
TEHOKKUUSEROT
Ilkka Jauhiainen, 10.2.2012Aluesairaala pärjää pienuudella
Forssa ja Iisalmi ovat huipputehokkaita, Mänttä ja Kuusankoski rahareikiä. »
HOITOTAKUU
Ursula Grönvall, 9.2.2012Hoitojonot vetävät aiempaa paremmin
Erikoissairaanhoidon jonot lyhenivät lähes kaikilla erikoisaloilla. »
