Lyhytkin tupakkalakko kannattaa
Tupakoinnin lopettaminen kannattaa, vaikka tupakoitsijan keuhkojen toiminta olisi jo heikentynyt tai hänelle olisi kehittynyt krooninen keuhkoputkentulehdus.
Myös väliaikainen tupakkalakko pidentää elinaikaa, todetaan erikoislääkäri Margit Pelkosen väitöstutkimuksessa.
Tutkimusaineistona käytettiin niin sanottua Itä-Länsi-tutkimusta, johon kutsuttiin vuonna 1959 kaikki 40–59-vuotiaat miehet Ilomantsin, Pöytyän ja Mellilän alueella, yhteensä 1711 miestä.
Tutkimusjoukkoa seurattiin vuoteen 2000. Tutkimukset sisälsivät lääkärintarkastuksen, spirometrian, sydänfilmin ja lomakekyselyjä esimerkiksi tupakoinnista ja sydän- ja hengitystie-elinoireista. Myös kuolleisuutta seurattiin.
Liikunta suojasi keuhkoja
Seurannan aikana keuhkojen toiminta huononi tupakoijilla nopeammin kuin tupakoimattomilla. Tupakoinnin lopettaminen, joko pysyvästi tai väliaikaisesti, hidasti keuhkotoiminnan huonontumista. Liikunnalla oli sama vaikutus tupakoinnista riippumatta.
Krooninen keuhkoputkentulehdus kehittyi 42 prosentille tupakoitsijoista, 26 prosentille tupakoinnin lopettaneista ja 22 prosentille tupakoimattomista.
Keuhkoahtaumatauti kehittyi puolestaan lähes 32 prosentille tupakoitsijoista, 14 prosentille tupakoinnin lopettaneista ja 12 prosentille tupakoimattomista.
LL Margit Pelkosen väitöskirja kuuluu epidemiologian ja keuhkosairauksien alaan. Se tarkastetaan Kuopion yliopistossa perjantaina 3.3.
Aiemmin verkkopalvelussa
TEHOKKUUSEROT
Ilkka Jauhiainen, 10.2.2012Aluesairaala pärjää pienuudella
Forssa ja Iisalmi ovat huipputehokkaita, Mänttä ja Kuusankoski rahareikiä. »
HOITOTAKUU
Ursula Grönvall, 9.2.2012Hoitojonot vetävät aiempaa paremmin
Erikoissairaanhoidon jonot lyhenivät lähes kaikilla erikoisaloilla. »
