Juha-Pekka Honkanen, 31.8.2007, 9:15

Nikotiinikorvikkeista syntyi nokkapokka

Sosiaali- ja terveysministeriön lääkintöneuvos Terhi Hermanson toppuuttelee Apteekkariliittoa, jonka mukaan nikotiinikorvikkeiden myynti kaupoissa ei ole vähentänyt tupakan myyntiä.

– Tupakointiin on niin monta syytä, ettei yksi tekijä voi vaikuttaa kovin paljon tupakoinnin määrään. Olemme tyytyväisiä siihen, että nikotiinikorvikkeet ovat myynnissä myös apteekkien ulkopuolella, Hermanson sanoo.

Hermanson johti STM:n työryhmää, joka seurasi nikotiinikorvikkeiden myynnin laajentamista apteekeista kauppoihin, huoltoasemille ja ravintoloihin. Hermanson toimii myös arviointityöryhmän puheenjohtajana. Apteekkarit ovat pitäneet tätä jääviysongelmana.

Apteekkarilehti uutisoi keskiviikkona, ettei nikotiinikorvikkeiden myynnin vapauttaminen ole vähentänyt tupakan myyntiä. Tupakkateollisuusliiton tilastojen perusteella savukkeiden ja sikareiden myynti oli tammi–heinäkuussa 0,7 prosenttia pienempi kuin vuotta aiemmin.

Lisääkö viihdekäyttöä?

Apteekkariliitto pelkää, että nikotiinikorvikkeita käytetään aiempaa enemmän tupakoinnin ohella ilman aikomusta lopettaa tupakointi. Liitto huomauttaa, että noin 60 prosenttia nikotiinikorvikkeiden ostajista ostaa ne kaupasta, missä ei tarjota neuvontaa, kuten apteekeissa. Apteekeista nikotiinikorvaustuotteensa hakee noin neljäsosa.

– Lääketurvallisuushaittoja ei ole todettu. Nikotiinikorvikkeita käytetään tupakan sijaan esimerkiksi lentokoneissa. Mikään ei kuitenkaan estä tekemästä samoin, jos korvike on ostettu apteekista. Lakimuutos tähtää siihen, että ihmisen ei tarvitse rikkoa tupakkalakkoaan lauantai-iltana, kun kioskista saa myös nikotiinikorviketta eikä vain tupakkaa, Hermanson toteaa.

Nikotiinikorvikkeiden myynnin vapautuminen ja hinnan lasku on Hermansonin mukaan pienentänyt apteekkien liikevaihtoa koko maassa.

– Kaupoilla ja apteekeille on taloudelliset intressinsä, eikä niissä ole mitään hävettävää. Mielestäni pitää sanoa suoraan, jos tuotteiden myyntipaikkojen lisääntyminen vaikuttaa apteekkien talouteen, eikä piilottaa sitä muiden asioiden taakse.

Tupakointi ei ole vähentynyt

Apteekkarilehden päätoimittaja ja Apteekkariliiton viestintäjohtaja Erkki Kostiainen sanoo, etteivät taloudelliset intressit olleet tupakan myyntiä koskevan uutisjutun taustalla. Kostiaisen mukaan nikotiinikorvikkeiden myynnin vapautuminen on heikentänyt apteek­kien taloutta, mutta ei paljon.

– Halusimme selvittää, miten korvikkeiden myynnin vapautuminen on vaikuttanut suomalaisten tupakointiin. Tavoite ei ole täyttynyt, suomalaisten tupakointi ei ole vähentynyt.

Kostiainen sanoo odottavansa, että nikotiinikorvikkeiden myynnin vapauttamista joudutaan arvioi­maan lähivuosina uudelleen.

– Nikotiinikorvikkeiden oikea aloitusannos ja tarpeeksi kauan käyttäminen vaativat neuvontaa. Siinä on otettu nyt takapakkia, sillä yhä harvempi ostaa nikotiinikorvikkeita apteekista. Tilannetta voi olla vaikea korjata.

Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 7