Inkeri Koskela, 10.3.2006, 12:55

Potilasvahingot kasvoivat 300:lla edellisvuodesta

Potilasvakuutuskeskukselle tehtiin vuonna 2005 lakisääteisen potilasvakuutuksen perusteella 7570 vahinkoilmoitusta.

Ilmoitusten määrä kasvoi 300:lla edellisestä vuodesta, mutta oli yhtä paljon kuin vuonna 2003.

Korvausratkaisun Potilasvakuutuskeskus teki 7522 vahinkoilmoituksesta. Niistä korvattaviksi potilasvahingoiksi todettiin 2319 tapausta eli 31 prosenttia ratkaistuista ilmoituksista. Määrä on pysynyt edellisvuosien tasolla.

Korvatuista suurin osa hoitovahinkoja

Korvatuista vahingoista lähes 90 prosenttia oli hoitovahinkoja. Infektiovahinkoja oli kahdeksan prosenttia ja muita vahinkoja vajaa kolme prosenttia.

Kaikista korvatuista vahingoista viidennes oli tapahtunut yksityisellä sektorilla ja muut julkisella sektorilla. Yleisin korvattava hoitovahinko oli sattunut tuki- ja liikuntaelinten toimenpiteen yhteydessä.

Potilasvakuutuksien korvauksia maksettiin yhteensä viime vuonna 22,7 miljoonaa euroa. Suurin yksittäinen korvauslaji oli ansionmenetyskorvaukset, jotka kattoivat kolmanneksen koko korvaussummasta.

Aiemmin verkkopalvelussa
Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 3