OIKEUSPROSESSI
Minna Pihlava, 26.1.2012, 9:57Apteekkarilehti: Yliopiston apteekki voi menettää erityisasemansa
Helsingin yliopiston apteekin erioikeus sivuapteekkien lukumäärään ja vapaaseen sijoittamiseen rikkoo EU-lainsäädäntöä, katsoo Euroopan Unionin komissio.
Komission kanta ilmenee sen EU-tuomioistuimelle antamasta lausunnosta.
Apteekkari-lehden haastatteleman asianajaja Juha Väyrysen mukaan ratkaisu ravistelee koko SUomen apteekkijärjestelmää, jos EU-tuomioistuin on komission kanssa samaa mieltä.
Väyrynen arvioi, että Yliopiston apteekin on jatkossa vaikeampaa siirrellä sivuapteekkiensa paikkaa tai se saattaa jopa joutua luopumaan sivuapteekeista.
Oikeusprosessi juontaa juurensa vuoteen 2006. Yliopiston apteekki haki lupaa siirtää Helsingin Diakonissalaitoksen sivuapteekkinsa kannattavammalle liikepaikalle Vantaan Tammistoon.
Fimean edeltäjä Lääkelaitos myönsi helmikuussa 2008 luvan sivuapteekin perustamiseen, vaikka yksityinen apteekkari ei vuotta aiemmin ollut saanut lupaa. Perusteena oli tuolloin, että alueella ei ole tarvetta sivuapteekille. Apteekkari valitti päätöksestä. Valitus eteni Korkeimpaan hallinto-oikeuteen, joka päätti pyytää asiaan ratkaisua EU-tuomioistuimelta.
Apteekkari-lehden uutinen aiheesta
Tämän valitusrumban takia Tammistossa ei ole vuosien odottelun jälkeen edelleenkään apteekkia. Luvasta valittaneet apteekkarit nähtävästi tietävät parhaiten tarvitaanko Tammistossa apteekkipalveluita. Apteekkiala sahaa omaa oksaa.Tällä menolla lääkkeet ovat kohta ruokakaupan hyllyillä.
UUDET INNOVAATIOT
Erpo Pakkala, 22.2.2012Aivokirurgiaa voidaan tarkentaa entisestään
Neurokirurgi voi uusien menetelmien avulla nähdä potilaan aivoihin pintaa syvemmälle. »
VÄITÖSTUTKIMUS
Ursula Grönvall, 21.2.2012Tunteilla merkittävä rooli painonhallinnassa
Tunnesyöjät ja masentuneet syövät energiapitoisia ruokia useammin kuin muut. »

Ilmoituksesi käsitellään seuraavan työpäivän kuluessa.