Maria Tojkander, 13.10.2006, 9:35

Apteekit irtisanovat jo

Suomen Apteekkariliiton mukaan apteekkien verotettava tulos heikkenee tänä vuonna keskimäärin 20 prosenttia viime vuodesta. Arvio perustuu apteekkien tilipalvelun ennakkotietoihin.

Jotkut ovat joutuneet irtisanomaan henkilökuntaansa ja lyhentämään aukioloaikojaan tiukentuneen talouden takia.

Jopa lopetusuhkaa on ilmassa.

– Pienet sivuapteekit ovat liipaisimella, sanoo liiton viestintäjohtaja Erkki Kostiainen.

Apteekkeja painavat vuodenvaihteessa toteutetut muutokset. Tukkuhintojen leikkaus köyhdytti apteekkeja yhdessä yössä, kun ne joutuivat myymään joulukuussa kalliilla ostamansa tavaran halvalla tammikuussa.

Lääkkeiden hintalautakunnan lääkeryhmäkohtaiset hinnantarkistuskierrokset ovat kaventaneet lääkkeiden katteita jo moneen otteeseen. Tänä vuonna olivat vuorossa maha- ja kolesterolilääkkeet.

Alennuskielto heikensi tulosta

Helmikuun alussa laki kielsi lääkeyritysten apteekeille antamat yksilölliset alennukset. Kielto vaikuttaa enemmän isoihin apteekkeihin, koska ne ovat saaneet paljousalennuksia lääkeyrityksiltä pieniä apteekkeja enemmän. Isoilla apteekeilla tulospudotuskin on suurempi.

Myös lääkevaihto on syönyt apteekkarin leipää. Vaikka halvemmissa lääkkeissä on parempi prosentuaalinen kate, jää kalliimmasta silti enemmän euroja käteen.

Kostiaisen mukaan tuntuvimmin huolet kouraisevat pieniä apteekkeja. Isosta henkilökunnasta voi tarvittaessa karsia; pienessä apteekissa saattaa olla vain yksi farmaseutti töissä.

Yksityisistä apteekeista poiketen Yliopiston apteekin tulos on kasvanut tänä vuonna 5 prosenttia.

Apteekkari Jari Kokkosen selitys on, että henkilökunta varautui muutoksiin ennalta. Farmaseuttien reseptintoimitustehokkuutta on seurattu jo vuosia. Asiakkaille annettavat keskittämisalennukset jäivät historiaan, samoin asiakaspalvelun kannalta turhat työt, kuten papereiden kiikutus takahuoneeseen yksi kerrallaan.

– Hiki säästää verta. Ei saa tuudittautua siihen, että muutoksia ei tulisi, pitää olla rohkeutta tunnustaa realiteetit ja kehittää toimintaa, Kokkonen sanoo.

Yliopiston apteekki maksaa apteekkimaksua Helsingin yliopistolle 11 prosenttia lääkemyynnistään. Suurimmilla yksityisillä apteekeilla maksu valtiolle on noin 10 prosenttia.

Aiemmin verkkopalvelussa
Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Sivu: 1 / 2