Jaa

TOISTA AALTOA ODOTELLESSA

Erpo Pakkala, 24.2.2010, 11:04

Sikainfluenssa iski astmaatikkoihin Suomessakin

British Medical Journalissa viime vuoden lopulla julkaistun artikkelin mukaan neljännes sikainfluenssan takia pahimman epidemian aikana sairaalahoitoon joutuneista oli astmaatikkoja.

Millainen tilanne oli Suomessa viime vuoden epidemian aikana, Lapin keskussairaalan infektioyksikön osastonylilääkäri Markku Broas?

– Ainakin Lapin keskussairaaloissa sikainfluenssan takia tehohoidossa olleista kolmasosa oli astmaatikkoja. Yhteensä meillä oli tehohoidossa 180 ihmistä, joista varmistettuja H1N1-tapauksia oli noin 74. Sikainfluenssa aiheutti myös astman kaltaisia oireita monilla sellaisilla, joilla ei ollut astmaa entuudestaan. Astmadiagnoosi ei kuitenkaan jäänyt heille taudin jälkeen. Infektio oli laukaissut bronkusobstruktiota eli ahtauttanut keuhkoputkia. Sitä on vaikea vielä arvioida, lisäsikö sikainfluenssa astman esiintyvyyttä.

Millaisia komplikaatioita sikainfluenssa voi aiheuttaa astmaatikoille?

– Varsinkin lääkitystä käyttävät astmaatikot kuuluvat riskiryhmään, koska sikainfluenssavirus pahentaa astmaa ja sen oireita. Mitä vaikeampi keuhkosairaus ihmisellä on, sitä suurempi vaikean taudinkuvan riski hänellä on. Astmaatikolla myös toipuminen voi kestää kauemmin. Meidän tehohoitopotilaillamme havaittuja komplikaatioita olivat erilaiset pneumoniat, keuhkoinfiltraatio ja hapetushäiriöt. Monilla oli astman lisäksi jokin muu heikentävä taustasairaus.

Sikainfluenssa jyllää yhä maailmalla, ja toinen aalto saattaa tulla Suomeen jo nyt keväällä. Miten astmaatikko voi varautua toiseen aaltoon?

– Paras tapa suojautua on ottaa rokote. Kun Lapin keskussairaalassa henkilökunnan rokotuskattavuudeksi saatiin 80 prosenttia, sairastuvuus loppui täysin. Riskiryhmien rokotuskattavuudesta ei varmaankaan ole tilastoa, mutta aikuisväestö ei ole ottanut rokotetta odotetusti epidemian loppumisen takia.

Jaa
Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle

VÄLIKYSYMYS

Ursula Grönvall, 15.1.2010 13:14

Sikainfluenssa ei ole kadonnut mihinkään

Infektiolääkäri Ville Valtonen tyrmää väitteet, että WHO olisi liioitellut sikainfluenssan vaarallisuutta.  »

SIKAINFLUENSSA

Ursula Grönvall, 15.1.2010 10:30

Sikainfluenssa voi aiheuttaa pysyviä keuhko-oireita

Pysyviä vaurioita voi kunnolla arvioida vasta pitkän toipumisajan jälkeen.  »

SIKAINFLUENSSA

Ursula Grönvall, 11.1.2010 9:29

Rokote ei kiinnosta

Riskiryhmiin kuulumattomien sikainfluenssarokotukset ovat alkaneet, mutta ruuhkaa ei ole.  »

H1N1

Minna Pihlava, 17.12.2009 14:24

Sikainfluenssarokotteesta ei ole tullut yllättäviä haittavaikutuksia

Raportoidut haittavaikutukset ovat verrattavissa kausi-influenssarokotteen haittavaikutuksiin.  »

H1N1

Minna Pihlava, 15.12.2009 11:57

Sikainfluenssa koettelee alkuperäiskansoja

Sikainfluenssaan sairastuneet alkuperäisasukkaat saavat vakavia tautimuotoja huomattavasti suuremmalla todennäköisyydellä kuin muu väestö.  »

SIKAINFLUESSATALKOOT

7.12.2009 8:20

Sikainfluenssa toi yhteistyön terveydenhuoltoon

Porin kaupungin ensihoidon ja päivystyksen ylilääkäri Katariina Lähteenmäki ja Porin keskussairaalan infektioyksikön ylilääkäri Esa Rintala ovat tyytyväisiä yhteistyöhön epidemian aikana.  »

SIKAINFLUENSSA

Minna Pihlava, 26.11.2009 11:13

Sikainfluenssarokote tarjotaan koko väestölle

Koko väestön rokotusten arvioidaan voivan alkaa vuodenvaihteessa.   »

SIKAINFLUENSSA

Minna Pihlava, 26.11.2009 8:56

Interferoni voi tepsiä vastustuskykyiseen H1N1-virukseen

Sikainfluenssavirus laukaisee ihmisen puolustusjärjestelmän soluissa samankaltaisia reaktioita kuin kausi-influenssavirus.   »

SIKAINFLUENSSA

Minna Pihlava, 24.11.2009 13:38

Kananmuna-allerginen voi saada sikainfluenssarokotteen

Pahiten allergiset tulee THL:n uuden ohjeen mukaan varmuuden vuoksi rokottaa terveyskeskuksissa tai erikoissairaanhoidon poliklinikoilla lääkärien valvonnassa.  »

SIKAINFLUENSSA

Minna Pihlava, 24.11.2009 10:20

Yksi H1N1-rokote riittää yli kymmenvuotiaille

Alle kymmenvuotiaat ja immuunipuutteiset potilaat kannattaa EMEA:n mukaan rokottaa kaksi kertaa.  »

ROKOTETTA SUORAAN TEHTAASTA?

Erpo Pakkala, 19.11.2009 9:54

Allergikkojen vanhemmat etsivät rokotetta ulkomailta

Suomen viranomaiset eivät ole tilanneet Celvapania, koska uskovat Pandemrixin sopivan useimmille kananmuna-allergikoillekin.  »

KOKO KANSAN ROKOTUSTA ODOTELLESSA

Erpo Pakkala, 17.11.2009 12:20

Suomi on saanut jo miljoona annosta H1N1-rokotetta

Koko väestön rokotustarve arvioidaan viikon kuluttua. Rokottamiset alkanevat vuoden vaihteen jälkeen.  »

SIKAINFLUENSSA

Heikki Siljamäki, Tietoviikko, 17.11.2009 11:50

Nettirikolliset tahkoavat sikainfluenssalla miljoonia

Väärennettyä Tamifluta myydään eniten verkon kautta Yhdysvaltoihin, Saksaan, Britanniaan, Kanadaan ja Ranskaan.  »

KUKA SAA ROKOTTEEN?

Erpo Pakkala, 13.11.2009 13:41

Yksityispsykiatri saa sikainfluenssarokotteen

Yksityiset lääkäriasemat rokotuttavat koko henkilöstön sikainfluenssaa vastaan.   »

SIKAINFLUENSSA

Erpo Pakkala, 13.11.2009 9:59

Kaksivuotias kuoli Helsingissä sikainfluenssaan

Lapsi kuului riskiryhmään, minkä takia hän oli saanut rokotteen viikko sitten.   »