Jaa

SATA VAIKUTTAJAA

Erpo Pakkala, 14.12.2011, 22:26

Lasten karppaus innosti areenalle

Jos googlaa Itä-Suomen yliopiston ravitsemusgenomiikan ja -genetiikan professori Matti Uusituvan, saa saaliiksi noin 38 000 osumaa. Suuri osa osumista johdattaa karppausta, kovia rasvoja ja kolesterolilääkkeitä käsitteleviin uutisiin, blogeihin tai keskustelupalstakirjoituksiin. Varsinkin jälkimmäisistä moni lähentelee herjausta.

Kuva: Heli Saarela

Nettikommenteissa mielipiteet saavat helposti saman arvon kuin tieteelliset tutkimukset, mikä Uusituvan mukaan voi vääristää myös terveydenhuollon ammattilaisten kokonaiskuvaa.

Tämän takia hän onkin kiertänyt tänä vuonna ahkerasti televisiostudioiden lisäksi myös terveydenhuollon henkilöstön täydennyskoulutustilaisuuksissa luennoimassa ammattilaisille ravitsemuksesta.

– Keskustelu on ollut hyvin vilkasta niin luentosalissa kuin kahvipöydissäkin. Yleensä vain ne ovat hiljaa, joilla on eriäviä mielipiteitä.

Uusitupa toivoisi terveydenhuollon ammattilaisille, myös lääkäreille, enemmän täydennyskoulutusta ravitsemuksesta, koska eri ruokavaliot puhuttavat vastaanotoilla entistä enemmän.

– Lääkärikunta nojaa varmaan kohtuullisen vahvasti mielipiteensä tutkimustietoon ja esimerkiksi Käypä hoito -linjauksiin, mutta muussa hoitohenkilökunnassa on enemmän niitä, jotka hurahtavat muoti-ilmiöihin, kuten karppaamiseen.

Karppaus on myyntivaltti

Uusitupa ei seuraa nettikeskusteluja lainkaan, mutta osallistuu aktiivisesti tieteelliseen keskusteluun. Esimerkiksi tiedejulkaisuja ruoppaavalla Web of science -hakukoneella Uusituvan siteerauksia löytyy lähes 18 000.

– Suhtaudun aina kriittisesti sellaisiin väitteisiin tai mielipiteisiin, joista puuttuu vahva tieteellinen argumentointi ja rationaalinen ajattelu.

Uusitupa kehottaa lääkäreitä osallistumaan julkiseen keskusteluun aktiivisemmin vaikenemisen sijaan.

– Jos lääkärikunta vaikenee tykkänään, se on huono asia. Mediankin pitäisi ymmärtää, että tieteestä tiedottaminen voi olla tylsää, mutta se on välttämätöntä. Muuten tieto vääristyy, kuten on käynyt karppaamisenkin suhteen.

Sydänliiton puheenjohtajana toimiva Uusitupa ihmettelee, miksi karppaukseen on Suomessa liitetty kovien rasvojen vapaa käyttö.

2000-luvun alkupuolella Yhdysvalloissa huolella tehdyissä tutkimuksissa karppaus todettiin laihdutuskeinona yhtä tehokkaaksi kuin muutkin dieetit. Näiden tutkimusten vähähiilihydraattisissa ruokavalioissa rasvan laatu oli kuitenkin hyvää.

– Nyt Suomessa jopa jotkut lääkärit markkinoivat voin ja kerman käyttöä ja karppausta hoitokeinona moneen sairauteen ilman kestävää tieteellistä pohjaa. Mukana on usein myös kaupallisia intressejä.

Itämeren ruokavalio tulee

Yksi tärkeä syy, miksi Uusitupa alun perin lähti mukaan julkiseen keskusteluun, on lasten karppaus.

– Lasten ei missään tapauksessa pitäisi karpata, koska heille voi tulla vakavia ravitsemushäiriöitä. Monet ihmiset ovat nyt unohtaneet täysin maalaisjärjen.

Uusitupa aavistelee jo myös ensi vuoden trendejä. Niitä ovat lähiruoka-ajattelu ja Itämeren tai pohjoismainen ruokavalio.

Mediuutiset palkitsi Matti Uusituvan Terveydenhuollon 100 vaikuttajaa -gaalassa 14.12.2011.

Top 10 -lista kokonaisuudessaan täällä.

Jaa
Kommentoi artikkelia
Lähettämällä viestin hyväksyn keskustelun ehdot.
Palaute toimitukselle
Re: Lasten karppaus innosti areenalle 15.12.2011 8:47

Te ette voi olla tosissanne? Tää oli kyllä paras vitsi aikoihin.

Re:Lasten karppaus innosti areenalle 15.12.2011 13:49

Matti Uusitupa: voisitteko jo pikkuhiljaa kertoa meille niitä MIELIPITEITÄNNE tukevia tutkimuksia koska niitä ei tunnu mistään löytyvän. Vinkki: vastaukseksi ei riitä se ikuinen "tutkimuksia löytyy tuhansia", kertokaa nyt edes yksi niistä. Pohjois-Karjalan maaseutukysely ei edelleenkään ole tieteellisesti luotettava, puhumattakaan siitä että sen tulokset eivät mitenkään eronneet muusta Suomesta tai Euroopasta. Koska tämä kansalle valehtelu loppuu?

Re: Lasten karppaus innosti areenalle 15.12.2011 13:50

"Lasten ei missään tapauksessa pitäisi karpata, koska heille voi tulla vakavia ravitsemushäiriöitä. Monet ihmiset ovat nyt unohtaneet täysin maalaisjärjen."

Ja mitähän nämä ravitsemushäiriöt ovat? Ja missähän olisi tutkimus joka näistä häiriöistä todistaisi. Epilepsian hoidossa käytetty täysin hiilihydraatiton dieetti myöhensi joidenkin lasten pituuskasvua, mutta pitkäaikaisvaikutuksia ei ollut. Lisäksi tervettä lasta on käytännössä mahdoton pitää nollahiilarisella dieetillä Suomessa. Hyväkarppaus on varmasti paljon terveellisempi ja turvallisempi lapsen ravinteiden saannin kannalta kuin lautasmalli.

Uusituvan maalaisjärjen mukaan kaupassa myytävä rypsiöljy on ihmiselle luonnollista ravintoa, mutta lehmästä astiaan lypsetty maito ei (näin Uusitupa totesi vähän aikaa sitten haastattelussa).

Uusitupahan voisi avoimesti kertoa ne tieteelliset tutkimukset joihin suosituksensa perustaa. Tähän mennessä hän on viitannut suomalaiseen mielisairaalatutkimukseen ja Keysin 7 maan tutkimukseen. Kukaan vähänkään noista tutkimuksista mitään ymmärtävä tietää, että noihin tutkimuksiin viittaaminen syö aika tavalla viittaajan tieteellistä uskottavuutta.

SATA VAIKUTTAJAA

Erpo Pakkala, 14.12.2011 22:23

Paperittomien klinikka toi vaikuttajapalkinnon

Global Clinicin perustajan Pekka Tuomolan mukaan paperittomien pitäisi saada samaa hoitoa kuin suomalaistenkin.   »

SATA VAIKUTTAJAA

Erpo Pakkala, 14.12.2011 22:24

Kärkikymmenikköön mahtuu tutkimusta ja turvallisuutta

Kurkkaa Mediuutisten valitsemat vuoden terveydenhuollon vaikuttajat täältä.  »

VUODEN VAIKUTTAJA

Kati Haapakoski, 10.12.2010 8:43

Yksityinen syöpähoito toi vaikuttajapalkinnon

Ylilääkäri Timo Joensuu ymmärtää arvostelijoita ja epäluuloisia, sillä yksityissektorilla on tehty kapea-alaista työtä syövänhoidossa. Julkisella puolella työskennellessään hän törmäsi hoitoihin, jotka olivat jääneet vajaiksi.  »

100 VAIKUTTAJAA

Ilkka Jauhiainen, 10.12.2010 12:47

Ismo Tuominen haastoi tupakkateollisuuden

"Voisimme määrätä tupakkateollisuuden vähentämään tupakan myyntiä vaikka viisi prosenttia vuodessa sakon uhalla."   »

100 VAIKUTTAJAA

Harri Junttila, 10.12.2010 12:38

Kuusamo sai palvelusetelin toimimaan

Erikoissairaanhoidon palvelusetelit otettiin käyttöön viime keväänä, ensimmäisenä Suomessa. Nyt niitä on jaettu muutamia kymmeniä.   »

SUORAA PUHETTA

Kati Haapakoski, 14.12.2010 9:46

Aki Lindén: Terveys- ja sosiaalipalveluja ei tule samaistaa

Lasten päivähoito, toimeentulotuki ja lastensuojelu eivät kuulu terveydenhuoltoon.  »

100 VAIKUTTAJAA

Erpo Pakkala, 13.12.2010 9:49

Valtikka vaihtui elinsiirroissa

Professori Krister Höckerstedt eläköityi elinsiirtoklinikan johdosta ja ryhtyi pohjoismaisen Scandiatransplantin puheenjohtajaksi.  »

100 VAIKUTTAJAA

Kati Haapakoski, 13.12.2010 9:41

"Homous on häiriö"

Päivi Räsänen toivoo lääkäreiltä aktiivisuutta keskusteluissa.   »

100 VAIKUTTAJAA

Ursula Grönvall, 10.12.2010 12:40

Timo Kaukonen sai kandit puolelleen

Kandien mielestä satavuotissyntymäpäiviään viettävä Lääkäriliitto on Kaukosen johdolla nuorentunut ja puheenjohtaja itse on ollut aktiivisesti näkyvillä.  »

100 VAIKUTTAJAA

Harri Junttila, 10.12.2010 14:59

Uudistuksia halki vuosikymmenien

Matti Pulkkinen on ollut muutosjohtaja jo 30 vuotta  »

100 VAIKUTTAJAA

9.12.2010 8:36

Top 10

Mediuutiset valitsi nyt kymmenettä kertaa 100 vuoden merkittävintä terveydenhuollon vaikuttajaa.   »

100 VAIKUTTAJAA

9.12.2010 8:40

Uusille urille

Ovet heiluvat ja valtikat vaihtuvat.  »

100 VAIKUTTAJAA

9.12.2010 8:40

Eläkeläiset

Rutkasti osaamista ja vaikutusvaltaa poistuu terveydenhuollosta näiden eläköityvien vaikuttajien myötä.  »

100 VAIKUTTAJAA

9.12.2010 8:37

Huomionkerääjät

Rasvat, homot, päihdeäidit, konsulttisopimukset. Huomionkerääjät hyvässä ja pahassa.  »

100 VAIKUTTAJAA

9.12.2010 8:38

Kandien valinnat

Arkkiatri on kestosuosikki, mutta mahtuu tälle listalle yllätysnimiäkin.  »