SAIRAALAVIERAILUN SATOA
23.4.2009, 10:44Mediuutiset lähti sairaalaan
Mediuutiset on aloittanut ”kotikäynnit” sairaaloissa ja terveyskeskuksissa.
Käynnit ovat yksi tapa varmistaa, että Mediuutiset pystyy palvelemaan lääkäreitä ja muita terveydenhuollon ammattilaisia mahdollisimman hyvin ja vastaten todellisiin tarpeisiin. Tarkoitus on kerätä palautetta ja juttuvinkkejä sekä kertoa lehdestä ja muista palveluista.
Mediuutisten kotikäyntikierros alkoi Tyksistä, ja ensi maanantaina on vuorossa Kys. Syksyn käyntiaikataulut ovat tekeillä.
Tyksissä Mediuutiset tutustui sekä aikuisten että vastasyntyneiden tehohoitoon, yleissairaalapsykiatriseen klinikkaan ja patologian klinikkaan. Lisäksi lehdellä oli näyttelypiste henkilökuntaruokalassa.
Mediuutisten retkikuntaan kuuluivat Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiriä seuraava toimittaja Maria Tojkander, markkinointipäällikkö Essi Saravuo, myyntiryhmäpäällikkö Riikka Oksa ja päätoimittaja-toimitusjohtaja Elina Yrjölä.
Haluatko antaa Mediuutisille vinkin kyläilykohteesta?
Mediuutisten toimitus vierailee säännöllisesti terveydenhuollon työpaikoilla. Etsimme juttuaiheita, tutustumme ihmisiin, kerromme Mediuutisista ja Mediuutisten palveluista sekä ennen kaikkea saamme tietoa lukijoidemme arkipäivästä.
Olemme tutustuneet yliopisto-, keskus- ja aluesairaaloihin sekä terveyskeskuksiin.
Jos haluat Mediuutiset kylään, lähetä sähköpostia osoitteeseen toimitus@mediuutiset.fi ja kerro, mikä on juuri nyt kiinnostavinta työpaikallasi!
– On paljon helpompi kirjoittaa piirin asioista, kun tuntee ihmisiä ja on nähnyt työpaikkoja. Esimerkiksi Tyksin T-sairaalahankkeesta on mielekästä kirjoittaa, kun on konkreettisesti nähnyt, miten paljon se vaikuttaa ihmisten työhön, Tojkander arvioi vierailun antia.
Tyksin lääkäreiden luottamusmies Hannele Heine arvioi, että sama toimii toisinkin päin.
– On helppo ottaa yhteyttä Mediuutisiin, kun on tavannut ihmisiä!
Ruokalassa tehtyyn kyselyyn vastanneiden kesken arvottiin viisi Mediuutiset-riippumattoa. Onnetar suosi Petri Aaltosta, Sirpa Fjäderiä, Hanna Kivikoskea, Hannu Mikolaa ja Juha Rantasaloa.
Vierailu toteutettiin 29.5.2007.
Mediuutiset lähti sairaalaan
12.5.2009, 14:06Kotikäynnit kartalla
Klikkaa kartalla olevia Mediuutisten ambulansseja päästäksesi lukemaan juttuja sairaalavierailuistamme!

Eikö paikkakuntasi ambulanssissa ole vielä Mediuutisten logoa? Tai eikö paikkakuntasi kohdalla ole vielä edes ambulanssin kuvaa? Kutsu meidät kylään! Mediuutiset tutustuu mielellään sairaaloiden ja terveyskeskusten arkeen. Parhaiten se onnistuu vierailemalla siellä, missä tapahtuu.

