KIRJA-ARVIO
Harri Junttila, 9.12.2009, 11:12Löppösen sairaala sai hopeiset siivet

Monet helsinkiläiset eivät voi kuvitellakaan keskustelua yksityisestä sairaanhoidosta ilman Mehiläistä. Töölön mummot kertovat tarinoita siitä, kuinka hyvää hoitoa ja nopeasti Mehiläisen lääkärit ovat heille antaneet, ja vain kadunylityksen vaivalla.
Tänä vuonna Mehiläinen täyttää sata vuotta. Se on pitkä aika suomalaisessa viitekehyksessä mille tahansa yritykselle, joten onneksi olkoon siitä.
Tarina on monelle Mehiläisessä työskennelleelle tuttu: neljä suomenmielistä lääkäriä päätti perustaa sairaalan Reguel Löfqvistin, myöhemmin henkilökunnan keskuudessa rennosti vaan Löppösen, johdolla. Yritystä oli ollut jo vuosia, mutta turhaan.
Nimi Mehiläinen syntyi kuumana kesäpäivänä 1909, kun Löfqvist virkkoi mehiläisen nähtyään: ”Mehiläinen maasta nousi, simasiipi mättähästä”. Mehiläinen oli ratkaiseva osaaja Lemminkäisen äidin urakassa saada poikansa takaisin elävien kirjoihin Tuonelan joella.
Pitkän linjan toimittaja Hannu Pesonen on koonnut Mehiläisen historian haastattelujen – yhteensä 46 henkilöä – ja arkistojen avulla. Tuloksena on hyvin eläväinen kirja, jota lukee mielikseen. Varsinkin Mehiläisen alkuvaiheen tarinat ovat hurmaavia, kuten yleensäkin tällaisissa kirjoissa. Neljän suomenmielisen lääkärin tuskaan oman sairaalan puuttumisesta voi samastua helposti.
Toisenlaista tuskaa oli ilmassa 80 vuotta myöhemmin, kun lama laittoi Mehiläisenkin siivet ruttuun. Ihmiset kysyivät kadulla, milloin Mehiläinen menee konkurssiin.
Lamasta toivuttuaan Mehiläinen alkoi noudattaa voimakkaan kasvun strategiaa. Kirjan viimeinen osa kertookin yrityksen työntekijöiden arjesta eri puolilla Suomea. Tavallinen päivä Mehiläisessä sisältää yli kymmenentuhatta vastaanottoa, toimenpidettä, kuuntelua tai tutkimusta yhteensä 32 eri toimipisteessä eri puolilla Suomea.
KIRJAT
Jaana Ahlblad, 16.12.2011 12:54Kutsu solidaarisuuteen
Meri Koivusalo ja Outi Hakkarainen: Terveys kaupan. Into-pamfletti. Like Kustannus 2011, 122 sivua »
KIRJAT
Ursula Grönvall, 18.11.2011 13:29Sikainfluenssa päivä päivältä
Pentti Huovinen, Thedi Ziegler: Influenssa. Pandemiaviruksen päiväkirja. Duodecim 2011, 151 sivua. »
KIRJA-ARVIO
Ursula Grönvall, 28.10.2011 9:28Skitsofrenia esti lääkärin uran
Heini Saraste: Reilusti skitso. Kalevi Rinteen elämä. Into Kustannus 2011, 180 sivua. »
KIRJAT
Hilkka Juhola-Puha, 21.10.2011 8:03Puupääperheet valloittavat
Risto Pelkonen: Tuohelan kylän väki. Maahenki 2011, 111 sivua. »
KIRJAT
Ursula Grönvall, 23.9.2011 8:50Kattavasti kehitysvammaisuudesta
Maria Arvio ja Seija Aaltonen: Kehitysvammainen potilaana. Duodecim 2011, 198 sivua. »
kirjat
Erpo Pakkala, 9.9.2011 8:44Rauhoita amygdala ja nuku hyvin
Soili Kajaste, Juha Markkula: Hyvää yötä – apua univaikeuksiin. Kirjapaja 2011, 210 sivua. »
KIRJAT
Hilkka Juhola-Puha, 5.8.2011 8:13Kaikki mitä haluat tietää vaihdevuosista
Anna Westerlund ja Saana Saarinen: Näin selviydyt vaihdevuosista. Duodecim 2011, 185 sivua. »
KIRJAT
Ilkka Jauhiainen, 27.5.2011 12:35Jättiremppa tulossa
Mikko Alkio: Terveyden kustannuksella WSOY 2011, 270 sivua. »
KIRJAT
Anna Niemelä, 29.4.2011 9:15Matkakirja syöpävuoteen
Marja Aarnipuro: Rintasyöpävuosi. Teos 2011, 281 sivua. »
KIRJAT
Ursula Grönvall, 15.4.2011 9:44Abortista, asiallisesti
Viveka Kauranen: Abortti ja siitä selviytyminen. Art House 2011, 144 sivua. »
