KIRJA-ARVIOT
Erpo Pakkala, 24.4.2009, 14:33Millainen mies minä olen?

Miksi niin monesta pojasta kasvaa parisuhteesta, koulutuksesta ja koko elämästä syrjäytynyt mies?
Miten pojastaan voi kasvattaa tasapainoisen ja empaattisen miehen yhä kovenevien vaatimusten, sovinnaisten muottien ja tosi mies -myyttien keskellä?
Muun muassa näitä asioita pohtivat lastenpsykiatri Raisa Cacciatore ja Väestöliiton projektikoordinaattori Samuli Koiso-Kanttila mainiossa teoksessaan.
Yksi kirjan perusajatuksista on, että pojan keskeneräisyyttä ja haavoittuvuutta täytyy suojella ennen kuin häneltä voi alkaa vaatia miehisyyttä. Aina ei tarvitse olla vahvin, paras ja haavoittumaton. Parhaiten tämän mallin antaa pojalle läheinen mies.
Kirjassa käydään ikävuosittain läpi kehitysvaiheet pojasta mieheksi ja niihin liittyvät tyypillisimmät ongelmat. Lisäksi kirja antaa toimivia vinkkejä hälytysmerkkien huomaamiseen ja tunnekuohujen rakentavaan taltuttamiseen.
Kirjan käytännönläheisyys syntyy kirjoittajien omista kokemuksista työssä lasten ja nuorten parissa. Käytännön vinkkejä ja kokemuksia tukee noin parinsadan aihetta käsittelevän viime aikaisen tutkimuksen lähdeluettelo.
Teoksen luettuaan voi kokeilla kirjoittajien vinkkiä ja vaihtaa kaikki kirjan poika-sanat tyttö-sanoiksi ja mies-sanat nainen-sanoiksi ja pohtia, ovatko lauseet edelleen totta.
Kirja pakottaa tarkastelemaan myös omaa miehuutta, vanhemmuutta ja toimintamalleja ja pohtimaan sitä, mikä osa omasta sukupuoli-identiteetistä on geneettistä ja mikä sosiokulttuurista. Millainen mies tai nainen minä olen oman lapseni silmissä? Toimivatko omilta vanhemmilta perityt mallit vai olisiko niitä syytä tarkistaa?
Lääketieteen toimittajien tunnustuspalkinnon, Hyvän Tiedon Omenan tänä vuonna saanut Cacciatore osoittaa Koiso-Kanttilan avustuksella jälleen olevansa saamiensa tunnustusten arvoinen.
KIRJAT
Jaana Ahlblad, 16.12.2011 12:54Kutsu solidaarisuuteen
Meri Koivusalo ja Outi Hakkarainen: Terveys kaupan. Into-pamfletti. Like Kustannus 2011, 122 sivua »
KIRJAT
Ursula Grönvall, 18.11.2011 13:29Sikainfluenssa päivä päivältä
Pentti Huovinen, Thedi Ziegler: Influenssa. Pandemiaviruksen päiväkirja. Duodecim 2011, 151 sivua. »
KIRJA-ARVIO
Ursula Grönvall, 28.10.2011 9:28Skitsofrenia esti lääkärin uran
Heini Saraste: Reilusti skitso. Kalevi Rinteen elämä. Into Kustannus 2011, 180 sivua. »
KIRJAT
Hilkka Juhola-Puha, 21.10.2011 8:03Puupääperheet valloittavat
Risto Pelkonen: Tuohelan kylän väki. Maahenki 2011, 111 sivua. »
KIRJAT
Ursula Grönvall, 23.9.2011 8:50Kattavasti kehitysvammaisuudesta
Maria Arvio ja Seija Aaltonen: Kehitysvammainen potilaana. Duodecim 2011, 198 sivua. »
kirjat
Erpo Pakkala, 9.9.2011 8:44Rauhoita amygdala ja nuku hyvin
Soili Kajaste, Juha Markkula: Hyvää yötä – apua univaikeuksiin. Kirjapaja 2011, 210 sivua. »
KIRJAT
Hilkka Juhola-Puha, 5.8.2011 8:13Kaikki mitä haluat tietää vaihdevuosista
Anna Westerlund ja Saana Saarinen: Näin selviydyt vaihdevuosista. Duodecim 2011, 185 sivua. »
KIRJAT
Ilkka Jauhiainen, 27.5.2011 12:35Jättiremppa tulossa
Mikko Alkio: Terveyden kustannuksella WSOY 2011, 270 sivua. »
KIRJAT
Anna Niemelä, 29.4.2011 9:15Matkakirja syöpävuoteen
Marja Aarnipuro: Rintasyöpävuosi. Teos 2011, 281 sivua. »
KIRJAT
Ursula Grönvall, 15.4.2011 9:44Abortista, asiallisesti
Viveka Kauranen: Abortti ja siitä selviytyminen. Art House 2011, 144 sivua. »
