YRITYSMAAILMA
Minna Pihlava, 10.12.2009, 9:17Johdon ei pidä puuttua kaikkeen
– Joka vuosi ajattelemme, että tästä se rauhoittuu, mutta näin ei ole käynyt.
Mikko Wiren perusti Pihlajalinnan 2001. Eikä vauhti ole hidastumassa. Ensi vuoden alussa alkaa viisi uutta hanketta, muun muassa Pihlajalinnan hoteisiin siirtyvä Launeen terveysasema Lahdessa.
Nuorkauppakamari valitsi Wirenin vuoden nuoreksi johtajaksi marraskuussa. Wirenin mielestä hyvä johtaja on oma itsensä ja samalla rehellinen ja suoraselkäinen.
– En oikein usko erityisiin johtamisoppeihin. Johtajan pitää olla luotettava sekä tekemissään lupauksissa että siinä, miten asioita hoitaa.
Johtajan pitää tuntea vastuu ihmisten työpaikoista ja omistajien rahoista.
Työntekijät omistavat 80 prosenttia Pihlajalinnasta. Mikromanageerausta pitäisi Wirenin mielestä kuitenkin välttää.
– Ruohonjuuritason toimintaan ei pidä johdon puuttua liikaa. Käytännön asiantuntijoilla pitää olla riittävästi mahdollisuutta vaikuttaa päätöksiin.
Huomio asiakkaaseen, ei tautiin
Suomalainen terveydenhuolto on Wirenin mielestä laadun ja kustannustehokkuuden suhteen korkealla tasolla, mutta parannettavaakin löytyy. Eritoten vaikuttavuuteen ja terveyshyötyyn pitäisi kiinnittää entistä enemmän huomiota.
Myös asiakkaiden ystävällinen kohtaaminen on tärkeää.
– Nyt terveydenhuolto on liian tauti- ja hoitokeskeistä. Kokemus siitä, että saa apua, ei saisi olla raa’an lääketieteellinen.
Lisäksi työnjakoa olisi varaa parantaa. Pihlajalinnassa lääkärien hallintotehtävien ja kokouksissa istumisen määrä on pyritty minimoimaan.
Wiren kaipaa myös lisää tervettä kilpailua. Hänen mielestään esimerkiksi suunniteltu asetus, joka pakottaisi kaikki eurolääkärit kuntien palkkalistoille, estäisi tervettä kilpailua ja halvaannuttaisi terveysasemien nuorten lääkäreiden työskentelyolosuhteiden kehittämistarpeen.
Kaikki vuoden 2009 terveysvaikuttajat löytyvät täältä!
LEHDISTÖN IHANNEVAIKUTTAJA
Erpo Pakkala, 10.12.2009 9:16Ihannevaikuttaja menetti yöunensa
STM:n Terhi Hermanson lähtee vuoden alussa terveyskeskukseen. »
YRITYSMAAILMA
Minna Pihlava, 10.12.2009 9:17Johdon ei pidä puuttua kaikkeen
Kovaa vauhtia kasvava Pihlajalinna on pitänyt Mikko Wirenin kiireisenä. »
UUSILLE URILLE
Harri Junttila, 10.12.2009 9:17Hyvästit hallinnolle
Matti Uusitupa jatkaa töitään 68-vuotiaaksi saakka, jos "tutkimus lähtee lentoon". »
UUDISTAJAT
Ilkka Jauhiainen, 10.12.2009 9:18Niemelä käänsi monta kiveä
Pirkanmaan Sydänkeskus haastaa yksityisen terveydenhuollon. »
KRIITIKOT
Harri Junttila, 10.12.2009 9:18Johdon pitäisi kestää kritiikkiä
Helena Hieta-Heikuraisen mielestä Husin johdon ja kentän välillä on valtava kuilu. »
100 VAIKUTTAJAA
10.12.2008 16:40100 terveydenhuollon vaikuttajaa - KATSO LISTAT!
Mediuutiset listasi terveydenhuollon vaikuttajat kahdeksannen kerran. »
100 VAIKUTTAJAA
15.12.2008 16:02Näin lista tehtiin
Vaikuttajalista pesi kasvonsa, pitkä listaus vaihtui kategorioihin. »
100 VAIKUTTAJAA
Erpo Pakkala, 10.12.2008 16:18Nenonen nousi arkkiatrin kannoille
Lääkärit pitävät edelleen arkkiatri Risto Pelkosta alan ykkösvaikuttajana. »
